"Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to luksus - nie wiem, kto jest autorem tych słów. Może usłyszałem je w jakiejś rozmowie, a może przeczytałem w jakiejś publikacji. Trudno mi sobie przypomnieć moment, w którym stałem się ich świadom, ale wywarły na mnie tak duży wpływ, że chętnie się nimi dzielę z innymi ludźmi.

Pasja rodzi profesjonalizm, Kiedy bowiem robimy coś z pasją, staramy się zrobić to najlepiej jak potrafimy. Dla samych siebie. Dla osobistej satysfakcji.

Profesjonalizm daje jakość. To znaczy, że im lepiej coś robimy, tym lepszą jakość uzyskujemy. Profesjonalizm to proces, a nie punkt docelowy. Trudno określić, w którym miejscu stajemy się profesjonalistami. Myślę, że największymi profesjonalistami są amatorzy, czyli miłośnicy tego, co robią - ci, którzy nie robią tego dla pieniędzy. Często o profesjonalizmie mówimy, mając na myśli zawodowców, czyli osoby czerpiące korzyści finansowe ze swojej pracy - i wyłącznie dla tych korzyści podnoszące swój profesjonalizm. Dla mnie największym profesjonalistą jest amator, który robiłby to, co robi, nawet wtedy, gdyby nikt mu za to nie płacił.

Jakość to luksus w dzisiejszych czasach..." - J. Walkiewicz, Pełna moc możliwości, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.